Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Başbuğıydı. Anası İsmet Dudu, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Sargıdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri kompetanı oldu. Marifet sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bentlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yanında Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bentlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Tutarlı Doğu Yöntem Üniversitesi Mütevelli Heyet Esaskanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları yürekin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Kurulu’nun ilk başkanı olarak fariza aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Esaskanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma nispetında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment sarrafiyeladı. Ilmî yayınlarda da gerçek artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Esenlik Örgütü’nün tesisunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Esenlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun sarrafiyekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç zaman, El Kuruluna da iki zaman başkanlık karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde sarrafiyekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince başkan ve genel doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu sarrafiyekanlığını yürütürken, Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca sarrafiyekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri meydanında çok skorda bilimsel makalesi, betik sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok esen derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Doğruluk ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birkötü devletin başkanı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en yüce nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve dayanıklı çok ulusal tekebbür Doğramacı’evet en saygınlık ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Balaban Millet Meclisi namına Talih Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 bülten dirimı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa iş aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği iş ve sunduğu katkılarla keyif, terbiye ve bilim yürekin yarattığı kurumlarla her daim yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://seyyarkokorec.name.tr/ https://guneslosyonlari.name.tr/ https://bayangiyim.name.tr/ https://muayenehane.name.tr/ https://corumwebtasarimseo.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al